Bezkontaktowe pomiary drgań w medycynie

Kategoria: Blog

pomiar drgań

Dokonywanie pomiarów drgań w niektórych branżach może wymagać zastosowania bezdotykowych rozwiązań. W takiej sytuacji najlepszym sposobem będzie wykorzystanie efektu Dopplera, który polega na powstawaniu różnicy częstotliwości fal wysyłanych przez źródło oraz rejestrowanych przez obserwatora. Efekt Dopplera stosowany jest w wibrometrach laserowych. W tym wpisie znajdziesz informacje na temat działania tego typu urządzeń oraz zalet związanych z przeprowadzanymi przez nie pomiarami w stosunku do innych dostępnych na rynku rozwiązań. 

Jak działają wibrometry laserowe? 

Wibrometry laserowe to nowoczesne urządzenia pomiarowe do szybkiej kontroli jakości poprzez bezkontaktowy pomiar prędkości drgań. Umożliwiają one przeprowadzanie pomiarów praktycznie na każdej powierzchni, także w trudno dostępnych miejscach, co znacząco ułatwia weryfikację danych. Działanie wibrometru laserowego opiera się na wykorzystaniu efektu Dopplera. Urządzenie emituje promień lasera, który odbija się od danego obiektu. Jeśli natrafi na drgania, zmienia częstotliwość fali świetlnej. Zbliżanie się źródła światła i odbiornika do siebie powoduje wzrost częstotliwości fali. 

Rodzaje wibrometrów laserowych 

Wibrometry laserowe umożliwiają przeprowadzanie bezstykowych pomiarów, dlatego sprawdzają się w miejscach, gdzie nie można zastosować klasycznych metod. Badanie drgań na odległość nie wpływa na zmianę masy sprawdzanego obiektu, więc taki pomiar charakteryzuje się wysoką precyzją. Wibrometry występują w wersjach jednopunktowych, w wersji 3D z trzema głowicami, a także jako urządzenia do wysokich częstotliwości. Wielopunktowe wibrometry znajdują zastosowanie biomedyczne, w którym bezpieczna dla oka technologia laserowa jest szczególnie korzystna. Uzyskane w ten sposób informacje stanowią podstawę do dalszej analizy i możliwości otrzymania konkretnych danych.